Onu henüz ilkokul yaşlarında iken, komşu köylerimizden Uluköy’de görmüş, tanımıştım.
Sanıyorum 1977 seçimleriydi. Kazım Savaş Ağabey MSP’den Sinop senatör adayı idi.
Uluköy’de her cuma pazar kurulur, çevre köylerden insanlar hem cuma namazını kılmak hem pazar alış verişlerini yapmak için Uluköy’e gelirdi.
Siyasetçiler de cumaları Uluköy’e gelip giderlerdi.
O zamanlar nüfus çoktu, cuma günleri camide yer bulmak kolay olmazdı. O yıllarda, her köyde cuma namazı da kılınmazdı, daha çok merkezî büyük köylerde kılınırdı cumalar. Mesela bizim köyde Cuma namazı kılınmazdı bahsettiğim yıllarda.
Kazım Savaş ağabey, işte o seçime yakın bir dönemde Uluköy’e geldi. Beyaz renkli bir arabası vardı.
Meydana yakın bir yerde aracını park etti. Aracın arkasından seyyar bir hoparlör sistemi çıkardı, sistemi hemen kurdu, başladı konuşmaya... Sanıyorum bir sandalyenin üstüne çıkmıştı.
Çocuk halimle onu izlemiştim. Ne konuştu, ne anlattı hatırlamıyorum. Aklımda kalan şeyler daha çok görsel olanlar, gördüklerim… Beyaz bir araç, seyyar ses tesisatı, MSP’nin kırmızı renkli anahtar amblemi…
Uluköy’e muhtemelen babamla gitmiştim. Babam da MSP’li idi. Evimizden MSP’nin anahtar baskılı afişleri eksik olmazdı.
Aradan yıllar geçti. Ben ilkokulu bitirdim, İstanbul’a geldim. Lise bitti, üniversite bitti. Siyasi görevlerim oldu, partilerde hizmetlerim oldu.
Çocukluk hatıralarım arasında gezinirken, aklıma Kazım Savaş ismi geldi. Sordum, araştırdım; Bahçelievler’de buldum kendisini. İrtibat kurdum, ziyaret ettim. Sonrasında, oğlu ve gelini ile de tanıştım. Seyrek de olsa arada haberini alıyordum.
24/25 Şubat 2018 gecesi yine haber aldım. Haber bu defa hüzünlüydü. Vefat etmişti. Cenaze namazı 25 Şubat 2018 günü öğlen Bahçelievler Miraç Camiinde kılındı. Allah rahmet eylesin. Cennetine koysun. Ailesine sabırlar dilerim.
*
Kazım Savaş Ağabeyin hatırasını yâd etmek için ne yapılabilir?
Belki bir yere adını verebiliriz, onun adına bir hizmet yapılabilir, onun adıyla bir organizasyon gerçekleştirilebilir.